За договором з Нафтогаз Трейдингом на квітень не вистачає коштів: чи можна укласти прямий договір
СИТУАЦІЯ
Замовник для постачання природного газу у січні — квітні уклав договір з Нафтогаз Трейдингом за підпунктом 6 пункту 13 Особливостей. Однак тепер зрозуміло, що до кінця цього періоду замовнику не вистачить закупленого газу за договором. Потрібно дозакупити газ на суму 40 тис. грн. Чи можна укласти з Нафтогаз Трейдингом прямий договір, якщо потреба в природному газі на жовтень — грудень перевищує суму в 100 тис. грн?
РІШЕННЯ
Підберемо спочатку положення Особливостей, які допоможуть в цій ситуації ухвалити правильне рішення.
Закупівля відповідно до Особливостей здійснюється замовником на підставі наявної потреби або у разі планової потреби наступного року / планових потреб наступних періодів (абз. 1 п. 14 Особливостей). Частиною 1 статті 4 Закону № 922 закріплена аналогічна норма, яка передбачає, що планування закупівель здійснюється на підставі наявної потреби у закупівлі товарів, робіт і послуг та заплановані закупівлі включають до річного плану закупівель.
Якщо у замовника виникає додаткова потреба, яку він не міг передбачити на момент здійснення закупівлі за тотожним предметом закупівлі, замовник керується абзацом 3 пункту 15 Особливостей. Якщо у замовника виникла додаткова потреба у здійсненні закупівлі за предметом закупівлі, закупівлю за яким він вже здійснив у поточному році, очікувану вартість такого предмета закупівлі він не додає до очікуваної вартості тотожного предмета закупівлі / тотожних предметів закупівель, закупівлю яких здійснив. Вид закупівлі такого предмета закупівлі замовник обирає з урахуванням вартісних меж, визначених Особливостями (абз. 3 п. 15 Особливостей).
Закупівлі товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. грн, замовники здійснюють шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному пунктом 12-1 Особливостей або розділом «Порядок проведення відкритих торгів» Особливостей, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2020 № 822, з урахуванням положень, визначених Особливостями, та/або в порядку, передбаченому пунктом 8 цих особливостей (п. 10 Особливостей).
Для закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою, ніж 100 тис. грн, замовники можуть використовувати ЕСЗ відповідно до умов, які визначив її адміністратор, у тому числі електронний каталог для закупівлі товарів. Якщо такі закупівлі замовник здійснює без використання ЕСЗ, він обов’язково дотримується принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом № 922, вносить інформацію про таку закупівлю до річного плану та оприлюднює відповідно до пункту 3-8 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону в ЕСЗ звіт про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ (п. 11 Особливостей).
Варто також зважати на заборону ділити предмет закупівлі на частини, щоб уникнути проведення процедури закупівлі відкриті торги / використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), визначеної Особливостями (п. 6 Особливостей).
Тепер переходимо до висновку.
У цій ситуації річна потреба замовника перевищує 100 тис. грн, у т. ч. така потреба на період жовтень — грудень 2025 року також перевищує 100 тис. грн. Тому та обставина, що замовнику не вистачає певної кількості природного газу для завершення опалювального сезону, швидше, свідчить про прорахунки в плануванні закупівель, аніж вказує на непередбачувану додаткову потребу.
Отже, закупівля за пунктом 11 Особливостей без використання ЕСЗ має ознаки ризику для замовника.