Нафтогаз Трейдинг надає акт звірки: як замовнику закрити договір в Казначействі та на Prozorro
У якій формі потрібно вносити зміни до договору про закупівлю та бюджетних зобов’язань, зареєстрованих в Казначействі? Який документ пропонує Нафтогаз Трейдинг замовникам для зменшення суми договору про закупівлю? На що звернути увагу замовнику, коли отримає акт звіряння від Нафтогаз Трейдингу, та яку інформацію оприлюднити в ЕСЗ? Відповідаємо
Багато замовників нині мають провести розрахунки за використаний в опалювальному періоді 2023—2024 років природний газ, який постачало ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (далі — Нафтогаз Трейдинг). А відповідно — закінчити виконання договору постачання природного газу, укладеного за результатами закупівлі.
Здебільшого за таким договором у замовників залишився невикористаний обсяг природного газу, на який тепер потрібно зменшити суму договору та бюджетні зобов’язання.
Якщо замовник зменшує обсяг та суму договору, він повинен також внести зміни до бюджетного зобов’язання, зареєстрованого в органі Казначейства за цим договору
Закупівельне законодавство чітко визначає порядок оформлення змін до умов договору про закупівлю. Загалом у ньому все зрозуміло, і нічого складного у процесі зменшення суми укладеного договору немає. Однак ситуацію ускладнюють положення постанови КМУ «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу щодо особливостей постачання природного газу виробникам теплової енергії та бюджетним установам» від 19.07.2022 № 812. Вони визначають Нафтогаз Трейдинг єдиним суб’єктом господарювання, який з 1 вересня 2022 року до 31 серпня 2024 року (включно) постачає природний газ бюджетним установам за встановленою ціною.
Тепер працівники Нафтогаз Трейдинг пропонують замовникам, які уклали договори з цією компанією, власний перелік розрахункових документів.
Як реагувати на таку пропозицію, розберемо в цій статті. І для початку розглянемо порядки оформлення змін до договору про закупівлю та умов бюджетних зобов’язань, що передбачає законодавство.
Читайте консультації до теми:
Зміна істотних умов договору про закупівлю
Зразки додаткових угод для зміни істотних умов договору про закупівлю, укладеного за Особливостями
Зменшення обсягів у договорі про закупівлю: що врахувати
Порядок зміни бюджетних зобов’язань в Казначействі після змін в договорі про закупівлю
Три упередження про умови для змін в договорах про закупівлю
Вимоги до внесення змін
? У якій формі потрібно вносити зміни до договору про закупівлю та бюджетних зобов’язань, зареєстрованих в Казначействі
Зміну або розірвання договору сторони вчиняють в такій самій формі, що й договір, який змінюють або розривають, якщо інше не встановлює договір або закон чи не випливає зі звичаїв ділового обороту (ст. 654 Цивільного кодексу України).
Правочином, яким сторони вносять зміни до вже існуючого договору, є додаткова угода (постанова Верховного Суду від 31.05.2021 у справі № 917/265/18).
Вимоги до зміни умов бюджетних зобов’язань визначені у Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженому наказом Мінфіну від 02.03.2012 № 309 (далі — Порядок № 309).
Підставою для зміни умов бюджетних зобов’язань можуть бути додаткові договори, розірвання договору тощо. Такий висновок випливає з пункту 2.9 Порядку № 309:
У разі змін умов бюджетних зобов’язань (додаткові договори, розірвання договору тощо) розпорядник бюджетних коштів повинен протягом 7 робочих днів з дати їх виникнення подати до органів Казначейства Реєстр та/або Реєстр фінансових зобов’язань і відповідні підтвердні документи щодо уточнення реквізитів та показників таких бюджетних зобов’язань
Отже, підставою для зміни умов договору про закупівлю та зміни умов бюджетних зобов’язань є додаткова угода до цього договору.
Зазвичай сторони в умовах договору про закупівлю передбачають, коли та в якій формі вноситимуть зміни до цього договору.
Договір постачання природного газу, форму якого пропонує Нафтогаз Трейдинг і який укладають з цією компанією замовники (далі — Договір), також визначає форму внесення змін до Договору.
Так, пункт 2.4 Договору передбачає: «Перегляд та коригування замовлених Споживачем обсягів природного газу за цим Договором може відбуватися шляхом підписання Сторонами додаткової угоди, в тому числі протягом відповідного розрахункового періоду».
Зважте, що ця умова визначена не як обов’язкова, а як можлива.
Перегляньте та скачайте зразок:
Додаткова угода про зменшення обсягу закупівлі
Пропозиція Нафтогаз Трейдинг
? Який документ пропонує Нафтогаз Трейдинг замовникам для зменшення суми договору про закупівлю
Для замовників, яким потрібно зменшити обсяги закупівлі за Договором, Нафтогаз Трейдинг наразі пропонує Акт звіряння розрахунків, проведених за певний період дії Договору.
Акт звіряння взаєморозрахунків — це звіт, який відображає стан оборотів і залишків за розрахунками між замовником та контрагентом. Тобто це документ, який містить інформацію про те, хто, кому і скільки винен та чи є розбіжності між сторонами на відповідну дату.
Наведемо приклад Акта звіряння розрахунків з Нафтогаз Трейдинг.
Акт звіряння розрахунків з Нафтогаз Трейдинг
Законодавство наразі не обумовлює, що Акт звіряння розрахунків — це документ, на підставі якого можна внести зміни до умов бюджетного зобов’язання, зареєстрованого в органі Казначейства за договором про закупівлю, зокрема зменшити суму договору.
Щодо цієї ситуації свою позицію висловило Казначейство. За його роз’ясненням, після проведення остаточних розрахунків за спожитий та поставлений природний газ за договором з Нафтогаз Трейдинг, підтвердним документом для приведення зареєстрованих бюджетних зобов’язань, в тому числі зменшення, до фактичного обсягу спожитого газу буде акт звірки взаєморозрахунків за фактично спожитий природний газ.
Тобто розпорядник/одержувач бюджетних коштів повинен подати до органу Казначейств:
- Реєстр бюджетних зобов’язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів (далі — Реєстр);
- акт звіряння взаєморозрахунків за фактично спожитий газ.
При цьому під час зняття з обліку бюджетних зобов’язань суму у Реєстрі розпорядник/одержувач бюджетних коштів проставляє з мінусом, керуючись пунктом 2.9 Порядку № 309.
У цьому випадку сума з мінусом має дорівнювати різниці між зареєстрованими бюджетними зобов’язаннями та сумою, на яку провели оплату за договором про закупівлю.
Зважте, що роз’яснення Казначейства має рекомендаційний характер. Натомість замовники несуть персональну відповідальність за свої дії, правомірність яких у разі необхідності повинні довести
Нафтогаз Трейдинг не погоджується підписати додаткову угоду на зменшення суми договору. Тому замовнику нічого не залишається, як підписати акт звіряння взаєморозрахунків, який запропонував цей постачальник.
Дії замовника
? На що звернути увагу замовнику, який отримав акт звіряння від Нафтогаз Трейдингу? Яку інформацію оприлюднити в ЕСЗ?
Коли Нафтогаз Трейдинг надав замовнику Акт звіряння взаєморозрахунків для ознайомлення, замовник має дозаповнити в ньому необхідні реквізити та інші дані. У разі погодження наступним етапом стає підписання Акта. Що потребує уваги на цьому етапі?
1. Коли підписуєте акт звіряння взаєморозрахунків, важливо звірити всі дані, зазначені в Акті.
Зважте на суми проведених платежів, зазначені в Акті звіряння взаєморозрахунків. Вони повинні чітко відповідати фактичним сумам, на які здійснили оплату за договором про закупівлю.
Акта звіряння взаєморозрахунків не повинен містити суми платежів, які замовник здійснював на виконання попереднього договору, укладеного з Нафтогаз Трейдинг. Адже бюджетні зобов’язання Казначейство зніматиме за діючим договором, номер якого зазначений в акті.
2. Коли готуватимете підтвердні документи для подачі до органу Казначейства, заповніть в них:
- номер і дату Акта звіряння взаєморозрахунків;
- дату з урахуванням вимог щодо термінів реєстрації бюджетних зобов’язань та змін до них — у цьому випадку їх визначає пункт 2.9 Порядку № 309.
Якщо потрібно змінити умови договору про закупівлю, укладеного за результатами процедури відкритих торгів або застосування електронного каталогу для закупівлі товару, тобто на підставі пункту 10 Особливостей або ж договору, укладеного без застосування відкритих торгів або електронного каталогу для закупівлі товару, тобто на підставі пункту 13 Особливостей, замовник повинен оприлюднити повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю відповідно до вимог Закону № 922 з урахуванням Особливостей (п. 19 Особливостей).
Протягом трьох робочих днів з дня внесення змін до договору про закупівлю замовник повинен оприлюднити в ЕСЗ повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору (п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону № 922).
Тож у цьому випадку замовнику доведеться замість додаткової угоду, яку зазвичай він оприлюднює у разі внесення змін до договору про закупівлю, оприлюднити Акт звіряння взаєморозрахунків. Зробити це потрібно протягом трьох робочих днів з дня підписання Акта.
Читайте консультації до теми:
Висновок
Після проведення розрахунків за договором за спожитий газ Нафтогаз Трейдинг для зменшення суми за договором та зареєстрованих в органі Казначейства бюджетних зобов’язань, якщо потрібне таке зменшення, направляє замовнику не додаткову угоду, а Акт звіряння взаєморозрахунків.
Роз’яснення Казначейства підтверджує, що замовники можуть вважати Акт таким документом, на підставі якого можна зняти бюджетні зобов’язання за договором про закупівлю природного газу.
Ці висновки стосуються договору про закупівлю природного газу, постачальником за яким є Нафтогаз Трейдинг. Для бюджетних зобов’язань за іншими будь-якими договорами слід керувати чинним бюджетним законодавством, Цивільним кодексом України, Порядком № 309 та умовами договорів. І не забувайте, коли укладаєте договір про закупівлю, обумовлювати в ньому форму внесення змін до договору