Ваш ліміт для скачування в режимі демодоступу вичерпано. Передплатіть доступ, щоб продовжити

Все, що потрібно знати замовникам про укладення 20% угод на продовження договору в кінці року

До яких договорів за Особливостями замовник може укласти додаткову угоду, а до яких — ні? Які умови дотримати, щоб укласти додаткову угоду? На який обсяг можна укладати таку угоду? На скільки можна продовжити дію договору? Яку інформацію і коли оприлюднювати? Відповіді — далі

Ірина Ключук
юрист Юридичної фірми «Світ права»
Максим Малюта
юрист ПП ЮФ «Світ права»

Розуміння умов, коли саме можна укладати так звану 20%-ву додаткову угоду, допоможе замовникам діяти без порушень. Тим паче, що маємо тенденцію до розширення переліку товарів, закупівля яких обов’язкова через Prozorro Market.

Закцентуємо увагу на головному.

Законодавче положення

Істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) Особливостей, сторони не можуть змінювати після його підписання до виконання зобов’язань у повному обсязі, крім випадків, визначених пунктом 19 Особливостей. З-поміж виняткових випадків — зміна умов у зв’язку із застосуванням положень частини 6 статті 41 Закону № 922 (пп. 8 п. 19 Особливостей).

Частина 6 статті 41 Закону № 922 говорить нам, що дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20% суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

Виокремити головні умови для укладення додаткової угоди на цій підставі.

Умови для зміни договору про закупівлю

1. Про договір про закупівлю

Договір про закупівлю — господарський договір, який укладають замовник та учасник за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару (п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону № 922).

Договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 Особливостей укладається відповідно  до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону № 922, крім частин 2—57—9 статті 41 Закону № 922 та Особливостей (п. 17 Особливостей).

Зважте, що додаткову угоду про продовження дії договору про закупівлю в обсязі, що не перевищує 20% слід укладати протягом періоду дії такого договору.

Тобто, якщо договір про закупівлю діє до 31.12.2023 включно, додаткову угоду про продовження дії договору в обсязі до 20% замовник має укласти не пізніше останнього дня дії договору — не пізніше 31.12.2023.

2. Про нову процедуру закупівлі

Мета положень частини 6 статті 41 Закону № 922 — надати можливість замовнику провести процедуру закупівлі на початку наступного року. А коли замовник її проводитиме, забезпечити задоволення його невідкладних потреб за допомогою продовження дії попереднього договору.

Отже, важлива умова, яку має дотримати замовник, — обов’язково провести процедуру закупівлі. І таку процедуру закупівлі потрібно провести на початку 2024 року.

Акцент

Строку чи часового періоду, який підпадає під поняття «початок року», нормативно-правові акти наразі не визначають

До процедури закупівлі Закон № 922 відносить здійснення конкурентного відбору учасників за процедурами закупівлі:

  • відкриті торги;
  • торги з обмеженою участю;
  • конкурентний діалог.

На період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування закупівлі товарів, робіт і послуг замовники, передбачені Законом № 922, проводять з урахуванням Особливостей. Останні виділяють лише три способи закупівель: відкриті торги, електронний каталог та закупівля без використання ЕСЗ.

З огляду на це робимо висновки.

Замовник може укласти 20%-ву додаткову угоду до договору про закупівлю, укладеного в 2023 році, лише у трьох випадках. А саме:

  • якщо у 2023-му проводив процедуру закупівлі — відкриті торги, а на 2024 рік планує для закупівлі цього предмета закупівлі проводити відкриті торги на початку року;
  • якщо у 2023-му закуповував через електронний каталог Prozorro Market, а на початку 2024 року планує для закупівлі цього предмета закупівлі проводити відкриті торги;
  • якщо у 2023-му уклав договір без використання ЕСЗ на підставі пункту 13 Особливостей (крім підпункту 13 пункту 13 Особливостей), а на початку 2024 року планує для закупівлі цього предмета закупівлі проводити відкриті торги.
Акцент

Замовник НЕ може укласти 20%-ву додаткову угоду до договору:

  • якщо у 2023-му провів закупівлю без використання ЕСЗ, окрім винятків, передбачених пунктом 13 Особливостей;
  • якщо у 2023-му закуповував через електронний каталог, а на 2024 рік планує цей предмет закупівлі закуповувати також через електронний каталог;
  • якщо у 2023-му проводив процедуру закупівлі відкриті торги, а на 2024 рік планує цей предмет закупівлі закуповувати через електронний каталог

3. Про строк продовження

Продовжити дію попереднього договору можна лише на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року.

Отже, додатковою угодою в обсязі до 20% суми договору про закупівлю, укладеного в 2023 році, не можна продовжувати дію договору про закупівлю на весь 2024 рік.

Ідеться лише про період, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року.

Який саме період, достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2024 року, кожен із замовників визначає на власний розсуд.

4. Про обсяг

Обсяг можна змінювати лише в межах 20% суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році.

Отже, суму договору та обсяг закупівлі замовник може збільшити не більше ніж на 20%, включно, суми початкового договору про закупівлю.

На сьогодні нормативно-правового визначення поняття «початковий договір» немає. Утім згідно з академічним тлумачним словником української мови* поняття «початковий» означає той, «який перебуває на початку чого-небудь, передує чомусь; характерний для початку якої-небудь дії або якогось процесу; вихідний; який приймається за вихідний пункт відрахунку; нульовий тощо».

*Словник української мови: [в 11 т.] / [АН Української РСР, Ін-т мовознав. ім. О. О. Потебні] ; редкол.: І. К. Білодід (голова) [та ін.]. — Київ : Наук. думка, 1970—1980

Мінекономіки дотримується позиції, що 20% відраховується від остаточної (кінцевої) вартості укладеного договору про закупівлю з урахуванням змін внесених до нього, у разі наявності (лист від 24.11.2020 № 3304-04/69987-06).

Отже, якщо замовник протягом дії договору про закупівлю, укладеного в 2023 році, вносив зміни щодо зменшення суми договору та обсягів закупівлі, то 20% потрібно рахувати від кінцевої суми такого договору, яку отримали в результаті цих змін.

Закон № 922 не містить обмежень щодо:

  • пропорційності;
  • того, як саме визначати 20% з урахування асортименту, передбаченого специфікацією до договору про закупівлю.

5. Про заздалегідь передбачену можливість

Договір про закупівлю, укладений в 2023 році, повинен передбачати можливість зміни істотних умов договору у випадках, визначених у пункті 19 Особливостей.

6. Про затверджені видатки

Видатки на придбання потрібного за договором про закупівлю мають бути затверджені в установленому порядку.

Ця умова передбачає упевненість замовника в тому, що видатки на придбання такого предмета закупівлі точно будуть передбачені на наступний закупівельний період. До прикладу, щорічні закупівлі електроенергії, продуктів харчування, лікарських засобів, виробів медичного призначення.

Перегляньте та скачайте зразки:

Перша додаткова угода на продовження дії договору на 20% (продовження строку дії договору про закупівлю)

Друга додаткова угода на продовження дії договору на 20% (визначення вартості та обсягу постачання)

Оприлюднення

Замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в ЕСЗ у порядку, встановленому уповноваженим органом та Законом № 922, звіт про виконання договору про закупівлю — протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання (п. 12 ч. 1 ст. 10 Закону № 922).

Однак, якщо замовник планує укладати 20%-ву угоду до договору про закупівлю, укладеного в 2023 році, оприлюднювати звіт у разі виконання сторонами договору про закупівлю не потрібно. Адже в такому випадку замовник не зможе застосувати положення частини 6 статті 41 Закону № 922 та продовжити дію договору.

Акцент

Якщо уклали додаткову угоду, не забудьте оприлюднити в ЕСЗ повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору — протягом трьох робочих днів з дня внесення змін

Висновки

Ретельно підходьте до укладення 20%-вих додаткових угод. І вже зараз вибудовуйте алгоритм своїх дій щодо таких договорів про закупівлю, укладених у поточному році.